50 kusů mobilních telefonů = 50 let naší školy

Až do konce ledna 2015 se mohli žáci, učitelé a rodiče aktivně zúčastnit akce: 50 kusů mobilních telefonů = 50 let naší školy. Cílem akce je podpora sběru, opětovného využití a recyklace mobilních telefonů. Telefony, které bude možno repasovat, budou předány jako dar do dětských domovů, zbylé jsme odeslali k recyklaci.

Celkem se podařilo odeslat 78 mobilních telefonů. Největší zásluhu na úspěchu této akce mají žáci IV. A třídy - shromáždili celkem 48 mobilů. Žáci VIII. B před odesláním podrobně prozkoumali obsah mobilních telefonů a tabletů.

Mobilní telefony mají stále více funkcí a stávají se technicky vyspělejší. To je možné jen díky novým materiálům. K nim patří vzácné kovy, kterých je již dnes částečný nedostatek, a proto jsou drahé. Aby mohly být tyto suroviny dlouhodobě využívány, je důležité mobilní telefony recyklovat.
Mobilní telefony obsahují následující součástky:

• 56 % plastů (kryt, podložka klávesnice, plošné spoje),
  • 25 % kovů (vodiče, elektronické díly, mechanické komponenty),
  • 16 % skla a keramiky (displej, keramické díly),
  • 3 % ostatní (tekuté krystaly, látky zpomalující hoření).

Tyto součástky jsou dále sestaveny z více než 50 surovin. Těžba některých surovin je spojena s vysokou spotřebou energie (např. drahé kovy, jako je zlato, stříbro, platina atd.). Řady látek na Zemi ubývá (např. indium, galium).

Zdroj:
EKOABECEDA „Každý ví, co dělat s vysloužilým mobilem“. In: Recyklohraní. [online]. 2009 [cit. 2015-03-15]. Dostupné z:http://www.recyklohrani.cz/cs/ekoabeceda/

Během září a října jsme se pokusili v rámci oslav 50. výročí naší školy shromáždit 50 kg baterií. Nakonec se podařilo odeslat z naší školy celkem 243 kg baterií. Děkujeme.