Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět ve školním roce 2013/14

Naše škola se šestým rokem zapojila do školního recyklačního programu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět. Cílem projektu je zvýšit povědomí o třídění odpadů a zajištění recyklace drobných vysloužilých elektrozařízení a baterií. Program pořádají neziskové společnosti ASEKOL, ECOBAT, EKOLAMP a EKO-KOM, které zajišťují sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, baterií a obalů.
Naše škola je vybavena sběrnými nádobami na použité baterie, drobná elektrozařízení a tonery.
Díky projektu Recyklohraní 10. ZŠ Plzeň ušetřila životnímu prostředí řadu surovin. Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování za rok 2013 společnosti ASEKOL vyplývá, že naše škola a žáci vytřídili celkem 600 kg elektrozařízení - 6 kusů televizí, 3 ks PC monitorů a dalších 451 kg drobných spotřebičů. Tím jsme uspořili:

• 12,3 MWh elektřiny
  • 803,4 litrů ropy
  • 48,81 m3 vody
  • 0,29 tun primárních surovin

Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů o 2,38 tun CO2ekv. a produkci nebezpečných odpadů o 9,99 tun. K další recyklaci se podařilo odeslat 133 kg baterií.
Celé 1. pololetí odevzdávali žáci v rámci akce Věnuj mobil nefunkční i funkční mobilní telefony. Celkem se jich podařilo odeslat 25 kusů. Nejvíce aktivní ve sběru mobilů byla třída 1. A, 1. B a 5. A.
Naši žáci se zapojili do soutěží, výtvarných či fotografických úkolů, které organizátoři projektu průběžně zadávali. Nejaktivněji se na plnění úkolů podílely třídy 4. B a 7. B. Jednalo se o tyto úkoly:

• Inventura
  • Cesta kolem světa
  • Enigma
  • Zpravodaj

Na naší škole jsme v rámci Dne Země uspořádali osvětovou kampaň věnovanou sběru baterií, použitých elektrozařízení a tonerů. Zároveň se uskutečnil ekologický projekt Vynálezy dříve a dnes. Vyhodnocena byla školní družina, třída 6. B a L. Plevačová (7. A).

V letošním roce se uskutečnil 1. ročník projektu Ekoučitel roku, kterého se úspěšně zúčastnila P. Sýkorová. Úkolem vyučujících bylo vytváření ekologických projektů, sdílení návrhů na vyučovací hodinu s environmentální tématikou, doporučení úkolu do projektu a vytvoření osvětové kampaně na podporu zpětného odběru použitých baterií, elektrozařízení a světelných zdrojů. Slavnostní vyhodnocení proběhlo 19. a 20. 6. v hotelu Křemešník u Jihlavy.