Sapere - vědět, jak žít 2016

Od října do prosince se žáci naší školy opět zapojili do školního kola 6. ročníku soutěže „SAPERE – vědět, jak žít“. Zařadili se tak mezi 28 318 žáků a studentů základních a středních škol z celé ČR. Cílem soutěže je neformálním způsobem vzbudit a rozvíjet zájem žáků základních a středních škol a dalších občanů ČR a celé EU o zdravý životní styl, včetně zdravé výživy.

Celostátní kolo

Ve středu 27. dubna 2016 se zástupci naší školy zúčastnili v kongresovém sále (refektáři) historického areálu EMAUZY v Praze celostátního kola soutěže SAPERE – vědět, jak žít. Nad finálovými koly soutěže převzal záštitu Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví ČR, Jaroslav Fidrmuc, náměstek MŠMT ČR, 7 krajských hejtmanů a Petr Dolínek, první náměstek primátorky Hlavního města Prahy. Na průběh finálových kol dohlížela odborná porota pod vedením Miroslavy Salavcové z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

V jednotlivých otázkách rozhodovala kromě správnosti odpovědi i rychlost odeslání. Adéla, Kateřina a Honza si vedli velmi dobře a ve své kategorii obsadili výborné 5. místo. Blahopřejeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy a Plzeňského kraje.

Krajské kolo

Blahopřejeme žákům týmu 1. stupně, kteří postoupili do celostátní kola soutěže v Praze. Tým 2. stupně získal pro naši školu 2. místo v krajském kole.

• Tým 1. stupně: Kateřina Chodorová, Adéla Vlková, Ianu Moraru, náhradnice Huong Le Thien
  • Tým 2. stupně: Matěj Turek, Maxim Strnad, Sára Jíchová

Okresní kolo

V únoru se družstva žáků 1. a 2. stupně zúčastnila okresního kola, žáci 1. i 2. stupně svoje kategorie vyhráli a postoupili do kola krajského. Blahopřejeme.

Školní kolo

Školního kola soutěže se zúčastnilo 57 žáků 1. stupně, kteří odpovídali online na 13 otázek v časovém limitu 30 minut.

Žáci 1. a 2. stupně řešili otázky z následujících témat:

• Životní prostředí a životní styl (zásady ekologie)
  • Zdravá výživa (zásady stravování)
  • Pohyb jako součást zdravého životního stylu (zásady pohybu)
  • Potraviny (zásady manipulace a základní informace)
  • Prevence nemocí (zásady zdravovědy)
  • Smysly a vjemy v praxi (čich, chuť, hmat, zrak atd.)

Nejúspěšnější žáci 1. stupně naší školyTřídaPočet bodů
1.Kateřina Chodorová5. B12 bodů
2.Adéla Vlková5. B12 bodů
3.Ianu Moraru5. B11 bodů
4.Vašek Škarda4. A10 bodů
5.Huong Le Thien5. B10 bodů
6.Tomáš Lukeš5. B9 bodů

Školního kola soutěže se zúčastnilo 163 žáků 2. stupně, kteří odpovídali online na 15 otázek v limitu 30 minut.

Nejúspěšnější žáci 2. stupně naší školyTřídaPočet bodů
1.Matěj Turek9. B15 bodů
2.Renata Gostev9. A14 bodů
3.Maxim Strnad9. B14 bodů
4.Maria Criclivaia9. A14 bodů
5.Daniel Doben9. B13 bodů
Sára Jíchová8. B13 bodů

Blahopřejeme vítězům a přejeme mnoho úspěchů v okresním kole v lednu.