Technika a ICT - Cherchez la femme!

Ve středu 17. prosince 2014 se 10 žákyň 8. a 9. tříd zúčastnilo ukázkového dne na SOUE v Plzni.

Průběh ukázkového dne:

• shromáždění žákyň - představení jednotlivých studijních a učebních oborů
  • představení realizátora projektu, seznámení s cílem a zaměřením projektu „Technika a ICT – Cherchez la femme ! Podpora odbourávání genderové segregace v Plzeňském kraji“
  • rozdělení žákyň do skupin a odchod na jednotlivá pracoviště, seznámení se se zásadami BOZP
  • na všech pracovištích proběhla teoretická výuka s možností vyzkoušení si daného oboru, dále byly dívky provedeny odbornými učebnami pro výuku jednotlivých oborů - Telekomunikace, Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, Informační technologie, Mechanik elektronik
  • vyhodnocení ukázkového dne

Žákyně byly na začátku ukázkového dne rozděleny do dvou skupin, kde měly možnost vyzkoušet si montáž astabilního klopného obvodu – dvoutranzistorový efektní blikač. Během montáže pracovaly s páječkou, kterou pájely jednotlivé části obvodu, letovaly drátky a diody. V závěru připojily blikač na 9 V baterii, který poté všem dívkám úspěšně fungoval. Hotové výrobky si dívky odnesly domů.

V úterý 4. 11. 2014 se zúčastnily dívky naší školy workshopu v Techmania Science Centre. Workshop je součástí projektu „Technika a ICT - Cherchez la femme!“, do kterého je naše škola zapojena. Program podporuje odbourávání genderové segregace ve vzdělávání v Plzeňském kraji a klade si za cíl zvýšit zájem dívek o studium technických a ICT oborů.

Dne 4.11. nás deset holek z 8.A paní učitelka Švambergová vzala do Techmanie. Byly jsme tam samé dívky, protože program se jmenoval “za vším hledej ženu“. Náš denní program souvisel s vesmírem. Provázel nás průvodce, se kterým jsme byly nejdříve v Planetáriu, kde jsme plnily různé úkoly ohledně vesmíru. Poté jsme šly do Techmanie, tam si nás převzala paní průvodkyně a šli jsme do laboratoře, kde jsme zkoumaly něco o planetách a jak je to se vzduchem ve vesmíru. Poté byl oběd a pauza, což bylo dobře, protože jsme si mohly prohlédnout zbytek Techmanie. A nakonec jsme šly zpátky do Planetária, kde jsme se dozvěděly informace o atmosféře a pan průvodce nám zadal úkol sestavit "plachťák". Byla to legrace a moc jsme si to všechny užily. 

Eliška Rohrerová, Libuše Plevačová

Workshop nazvaný Napříč galaxií se zaměřoval na seznámení se s principy létání, akustikou a možnostmi zkoumání povrchu a složení vesmírných těles. Deset dívek ze třídy 8. A si tak vyzkoušelo práci s měřicími přístroji ve fyzikální laboratoři, samy prováděly různé pokusy, ve skupinkách vyrobily z dostupných materiálů malý kluzák a navštívily i planetárium, kde plnily další úkoly.

Fotografie z akce zde