Vědecký jarmark 2014

Ve středu 10. září 2014 na Vítězném náměstí v Praze navštívili žáci 2. ročník VĚDECKÉHO JARMARKU. Cílem této akce bylo hravou formou zvýšit zájem žáků o vědní obory jako fyzika, matematika, chemie, biologie a přiblížit je žákům každého věku. Fakulty VŠCHT Praha, ČVUT, ÚOCHB a dalších škol a institucí měly na náměstí interaktivní stánky, u kterých jejich reprezentanti přiblížili dětem praktický význam studia vědy a ukázali jim, jak se dá takové vzdělání uplatnit v budoucí kariéře i v běžném životě. Žáci si mohli některé pokusy sami vyzkoušet či si ověřit své dovednosti a znalosti v soutěžních kvízech. Nebo být naopak motivováni k tomu, aby se o tom, co viděli prakticky, více dověděli.

A co žáky nejvíce zaujalo? Mohli si vyzkoušet, jak rozsvítit žárovku díky pomeranči, vyrobit si vlastní čokoládovou pralinku, odlitek prvohorního trilobita, poznali tajemství nenewtonovské kapaliny, vyzkoušeli si, jaké to je být řidičem a ovládat vozidlo v různých situacích. Zajímavý program nabídl Kriminalistický ústav Praha, kde žáci viděli kromě klasických drog i nové syntetické drogy. Znalci Kriminalistického ústavu žákům osvětlili jejich nebezpečnost, nepředvídatelné účinky a dopady na lidský organismus. Předvedli detekci nejrůznějších omamných látek a psychotropních látek za využití speciálních činidel. U stánků VŠCHT si děti mohli otestovat svůj jazýček - rozpoznat mléčnou čokoládu a čokoládovou pochoutku, poznat různou jakost masných výrobků. Ve stáncích „O výživě hravě a zdravě“ žáci odhadovali, kolik oleje je v běžné porci hranolků, kolik kostek cukru je v limonádě aj.

Součástí programu společnosti Věda nás baví o. p. s. byla i praktická ukázka školních experimentálních systémů Vernier, které se využívají v pokusech při výuce přírodních věd. Program byl zkrátka vyčerpávající. O vědu ani zábavu nebyla nouze. Žáci si odnesli mnoho zážitků, dojmů i vlastních výrobků. Počasí nám přálo a všem žákům se návštěva jarmarku velmi líbila.